Wernisaż jubileuszowej wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza
W piątek 5 października w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu miał miejsce niezwykły wernisaż wystawy malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. "Nowy Targ – Kežmark. Belle Art – Żel Art".
Na spotkanie przybyły władze miasta Nowego Targu, przedstawiciele instytucji i organizacji, Združenia Region „Tatry” z Kieżmarku, a także przyjaciele i znajomi Jana Kantego Pawluśkiewicza z lat szkolnych.
Wernisaż rozpoczął multimedialny pokaz filmu pt. „Ściany” w 3D na fasadzie Teatru Starego, zrealizowanego w kwietniu tego roku na Placu Szczepańskim w Krakowie. Dzięki zastosowaniu trójwymiarowej techniki prezentacji obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, której towarzyszyły kompozycje muzyczne artysty widzowie mogli podziwiać jego wielobarwne i osobliwe obrazy z cyklu Ściany.
Po zakończeniu projekcji filmu na sali pojawił się oczekiwany przez wszystkich Jan Kanty Pawluśkiewicz. Artysta przybył wśród dźwięków werbli, blasku kolorowych reflektorów i efektów specjalnych w towarzystwie czterech muz, ubranych w kreacje inspirowane góralskimi strojami, które zaprojektowane zostały przez Anetę Larysę Knap. Zasiadł na specjalnie przygotowanym dla niego fotelu.
Burmistrz Miasta Nowego Targu Marek Fryźlewicz podarował Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi – Honorowemu Obywatelowi Miasta obraz pt. Wesołe miasteczko autorstwa Marcina Stawickiego.
Wspominając wspólnie spędzone dzieciństwo pan Michał Borzęcki wręczył artyście obraz przedstawiający starą karczmę na ulicy Waksmundzkiej.
Barbara Słuszkiewicz, była dyrektor nowotarskiego oddziału Archiwum Państwowego, przekazała Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi kopię odnalezionego archiwalnego dokumentu, który okazał się być testamentem jego prababki.
Dyrektor biura Združenia Region „Tatry” w Kieżmarku Jana Majorová Garstková składając jubilatowi najlepsze życzenia wspominała jego pobyt w Kieżmarku, gdzie w 2010 roku prowadził warsztaty muzyczne i koncert na dziedzińcu zamku w ramach projektu Euroregionu „Tatry” pt. Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego.
Życzenia, kwiaty i gratulacje przekazali także Prezes nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Maria Kopytek, przyjaciele i znajomi Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Jan Kanty Pawluśkiewicz dziękował za wszelkie serdeczności i powinszowania. Szczególne wyrazy wdzięczności skierował do Dyrektora Antoniego Nowaka. Dziękując za przygotowanie wernisażu, opracowanie jego scenariusza i wszystkie dotychczasowe wspólne inicjatywy z Euroregionem „Tatry” podarował mu jeden ze swoich obrazów z cyklu Tryptyk Nowotarski.
Artysta zaprosił do obejrzenia jubileuszowej wystawy pt. Nowy Targ – Kežmark. Belle Art – Żel Art. Z inspiracji architekturą rodzinnego miasta oraz położonego po drugiej stronie Tatr Kieżmarku powstały cykle Tryptyk Nowotarski i Tryptyk Kieżmarski. Na wystawie znalazły się także obrazy z cyklu Podhale de Paris i najnowsze prace artysty wykonane w stworzonej przez niego technice żel-art.
Wystawę w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu można oglądać do końca października.
Wystawie towarzyszy wydany przez Euroregion "Tatry" katalog, dostępny również w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej.
Zapraszamy także do obejrzenia obszernej galerii fotografii z wernisażu.
Wystawa została zrealizowana w ramach mikroprojektu pt.
Partnerska współpraca transgraniczna Euroregionu "Tatry",
współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim partnerom Euroregionu „Tatry”, którzy przyczynili się do realizacji wernisażu wystawy:
Anecie Larysie Knap FOLK DESIGN – za przygotowanie strojów modelek – muz artysty
Villi Dermatica – za wykonanie makijażu i fryzur modelek – muz artysty
Katarzynie Cybertowicz – za koncepcję katalogu wystawy i tekst
Gabrieli Obłońskiej – za opracowanie graficzne katalogu wystawy, zaproszenia i plakatu
Drukarni PASAŻ z Krakowa – za druk katalogu wystawy i materiałów promocyjnych
Marcinowi Ozorowskiemu – za opracowanie graficzne i wykonanie okolicznościowego dyplomu
P iotrowi Wojtusiakowi „Acqstics Studio” – za realizację dźwięku, światła i efektów specjalnych
Kamilowi Cudzichowi – za oprawę muzyczną
Muzeum Podhalańskiemu – za wypożyczenie rzeźbionego fotela
Karcmie u Borzanka – za przygotowanie cateringu
Bankowi PeKaO S.A. w Nowym Targu – za wypożyczenie stojaków
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 5 września 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.