Forum Społeczno-Ekonomiczne Euroregionu "Tatry"
W dniu 25 listopada 2013 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się Forum Społeczno-Ekonomiczne Euroregionu „Tatry”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych i instytucji okołobiznesowych zainteresowanych zagadnieniami dostępności komunikacyjnej na pograniczu polsko-słowackim oraz rozwojem współpracy gospodarczej pomiędzy przedsiębiorcami z polskiej i słowackiej strony granicy. Patronat honorowy nad Forum objęli: Tomasz Chłoń - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej, Vasil Grivna - Ambasador Republiki Słowackiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.
undefined undefined undefined undefined
W dniu 25 listopada 2013 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyło się Forum Społeczno-Ekonomiczne Euroregionu „Tatry”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych i instytucji okołobiznesowych zainteresowanych zagadnieniami dostępności komunikacyjnej na pograniczu polsko-słowackim oraz rozwojem współpracy gospodarczej pomiędzy przedsiębiorcami z polskiej i słowackiej strony granicy. Patronat honorowy nad Forum objęli: Tomasz Chłoń - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej, Vasil Grivna - Ambasador Republiki Słowackiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego. Wśród zgromadzonych gości byli: Ambasador Republiki Słowackiej Pan Vasil Grivna, Marek Lisánsky – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Wiesław Wojas – Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Zakopanem, Anna Paluch – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Biura Wojewody Małopolskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Bogdan Zduleczny z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Iván Fábry – Dyrektor Zarządu Dróg Samorządowego Kraju Żylińskiego, Michal Drobňák z Zarządu i Utrzymania Dróg Samorządowego Kraju Preszowskiego, przedstawiciele Powiatowych Zarządów Dróg oraz Starostw: nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego, przedstawiciele miast i gmin - członków Związku Euroregion „Tatry” ze strony polskiej oraz Stowarzyszenia Region „Tatry” ze strony słowackiej.
Na wstępie Forum Pan Bogusław Waksmundzki, Prezes Rady Związku Euroregion „Tatry” omówił cele i założenia projektu, które koncentrowały się wokół zagadnień związanych z rozwojem polsko-słowackiej współpracy gospodarczej poprzez utworzenie Transgranicznego Centrum Informacji Gospodarczej oraz stworzeniem warunków do zwiększenia dostępności do transgranicznych połączeń komunikacyjnych pomiędzy Polską a Słowacją. Poinformował również, iż Związek Euroregion "Tatry" zgłosił do nowego Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020 propozycję tzw. projektu flagowego, czyli strategicznego dla całego pogranicza, który dotyczy opracowania systemu transgranicznych połączeń komunikacyji publicznej na polsko-słowackim pograniczu . W ramach nowego programu finansowane będą działania w ramach celu tematycznego 7 Promowanie transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju i usuwanie niedoborów przepustowości w najważniejszych infrastrukturach sieciowych.
Pierwszą część Forum zatytułowaną Dostępność transportowa pomiędzy Polską a Słowacją: bariery, ograniczenia i szanse rozwoju otwarły wystąpienia/prezentacje naukowców Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Geografii Słowackiej Akademii Nauk, którzy zaprezentowali rezultaty wspólnie przeprowadzonych badań i analiz dotyczących dostępności transportowej oraz uwarunkowań rozwoju obszaru pogranicza polsko-słowackiego w dziedzinie turystyki.
Prof. dr hab. Marek Więckowski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk omówił zagadnienia związane z rozwojem turystyki na pograniczu polsko-słowackim, której intensywność uzależniona jest od nie tylko od atrakcyjności turystycznej regionu ale też od dostępności transportowej w wymiarze zewnętrznym - dla przyjeżdżających turystów, oraz wewnętrznym - dla osób przemieszczających się pomiędzy poszczególnymi ośrodkami lub atrakcjami turystycznymi regionu.
Jerzy Prażuch, Wiceprezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie zaprezentował wnioski i rekomendacje związane z infrastrukturą i komunikacją transgraniczną zebrane w toku prac eksperckich realizowanych w ramach projektu pt. „Transgraniczne Centrum Informacji Gospodarczej w Euroregionie Tatry”. Informacje te zebrane zostały w Raporcie w sprawie połączeń komunikacyjnych pomiędzy Polską a Słowacją.
Pani Katarína Kilianová reprezentująca słowacki Instytut Badań Transportu w Żylinie podkreśliła wpływ inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową na czas podróżowania oraz związane z podróżowaniem koszty.
Druga część Forum, zatytułowana „Słowacja – twój partner w interesach“ rozpoczęła się prezentacją poradnika dla przedsiębiorców wydanego pod tym samym tytułem w ramach projektu pt. „Transgraniczne Centrum Informacji Gospodarczej w Euroregionie Tatry“. Prezentacji i omówienia treści poradnika dokonał Piotr Cebulski – Prezes Słowacko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Publikacja zawiera podstawowe informacje na temat zasad oraz przepisów podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na Słowacji, dane dotyczące gospodarki słowackiej oraz struktury handlu zagranicznego, adresy najważniejszych urzędów i instytucji wsparcia biznesu na Słowacji. Poradnik jest bezpłatny i dostępny w biurze Związku Euroregion "Tatry", a jego wersja elektroniczna znajduje się poniżej.
František Kupčiha reprezentujący Preszowską Regionalną Izbę Słowackiej Izby Handlu i Przemysłu – omówił projekt pt. „SVIP – sieciowanie potencjału badawczo-innowacyjnego współpracy polsko-słowackiej”. Cele oraz działania realizowane w ramach projektu ukierunkowane są na z definiowanie przenikania współpracy transgranicznej oraz zainteresowania współpracą w dziedzinie nauki, badań i wdrażania innowacji. W ramach projektu powstanie Infocentrum, które będzie stwarzać warunki do rozwoju zasobów ludzkich i do realizacji projektów transgranicznych i międzynarodowych w dziedzinie badań, rozwoju i wdrażania innowacji do praktyki.
Agnieszka Pyzowska, Dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Tatry” zaprezentowała możliwości wykorzystania EUWT jako narzędzia do realizacji projektów społeczno-gospodarczych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 i omówiła jego rolę jako beneficjenta w nowym Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka.
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. (FMP TATRY) w dniu 16.10.2023 r. ogłosiło pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie małych projektów w ramach priorytetu 3. Twórcze i atrakcyjne turystycznie Pogranicze programu Interreg Poland - Slovakia 2021-2027.
W dniu 7 października 2023 r. gościliśmy Konsul Generalną Republiki Słowackiej w Krakowie Zlatę Šipošovą.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęlismy wiadomość, że w dniu 8 października 2023 r. zmarł Franciszek Payerhin
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. poszukuje kandydata/kandydatki na pracownika do Działu Funduszu Małych Projektów Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 na stanowisko: Specjalista ds. obsługi małych projektów. Miejsce pracy: Słowacja, Kieżmark
Wiesław Wojas - Konsul Honorowy Republiki Słowackiej w Zakopanem oraz Bogusław Waksmundzki - Prezes Związku Euroregion "Tatry" w Nowym Targu zapraszają na spotkanie pt. "Słowacja Blisko"