Konferencja pt. "Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dźwignią rozwoju regionu"
W dniu 6 czerwca 2022 r. Związek Euroregion „Tatry” zorganizował ostatnią już konferencję prezentującą wpływ zrealizowanych wspólnych polsko-słowackich projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na rozwój poszczególnych regionów.
Konferencja pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dźwignią rozwoju regionu” odbyła się w Centrum Turystycznym Ziemi Szczyrzyckiej im. O. Opata B. Birosa w Szczyrzycu. Konferencję otworzył Dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” Michał Stawarski oraz Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów- członków Euroregionu „Tatry” : Miasta Limanowa, Gminy Miasta Dobczyce i Gminy Raciechowice oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Dyrektor Michał
Stawarski przedstawił informację na temat możliwości finansowania
wspólnych projektów polsko-słowackich w okresie 2021-2027.
Pani Dominika Długosz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie omówiła znaczenie zabytków jako elementów dziedzictwa kulturowego człowieka oraz wskazała działania podejmowane w celu ich ochrony. Pani Aneta Sara-Pater z Urzędu Gminy Jodłownik, pan Marek Gabzdyl z Urzędu Gminy Miasta Dobczyce oraz Wójt Gminy Raciechowice Wacław Żarski w swoich prezentacjach podkreślali znaczenie przydrożnych kapliczek dla mieszkańców i turystów. Cieszymy się, że wiele z zaprezentowanych kapliczek zostało wyremontowanych i odnowionych dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”.
Burmistrz Miasta
Limanowa Władysław Bieda przybliżył uczestnikom konferencji efekty
mikroprojektów zrealizowanych ze słowackim miastem partnerskim Dolny Kubin oraz
planowane działania na rzecz rozwoju Ziemi Limanowskiej. Natomiast Wójt Gminy
Jodłownik przedstawił informację o planowanym kierunku rozwoju Gminy Jodłownik
i okolic.
Zaprezentowane podczas konferencji mikroprojekty realizowane były w ramach
projektu parasolowego pt. „Łączy nas natura i kultura” zarządzanego przez
Związek Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej
Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Wystawa prezentowana jest w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 do dnia 30 czerwca 2022 r. w godz. 8.00-15.00
Oddajemy w Państwa ręce katalog indywidualnej wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld z Nowego Targu, która została laureatką czwartej edycji konkonkursue twórczości artystów nieprofesjonalnych w ramach Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
W dniu 31 maja 2022 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld – laureatki Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
W dniu 20 maja 2022 r. gościliśmy w naszej siedzibie Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
W dniu 17 maja 2022 r. Związek Euroregion „Tatry” zorganizował kolejną konferencję prezentującą wpływ zrealizowanych wspólnych polsko-słowackich projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na rozwój poszczególnych regionów.