Konferencja pt. "Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dźwignią rozwoju regionu"
W dniu 6 czerwca 2022 r. Związek Euroregion „Tatry” zorganizował ostatnią już konferencję prezentującą wpływ zrealizowanych wspólnych polsko-słowackich projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na rozwój poszczególnych regionów.
Konferencja pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dźwignią rozwoju regionu” odbyła się w Centrum Turystycznym Ziemi Szczyrzyckiej im. O. Opata B. Birosa w Szczyrzycu. Konferencję otworzył Dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” Michał Stawarski oraz Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów- członków Euroregionu „Tatry” : Miasta Limanowa, Gminy Miasta Dobczyce i Gminy Raciechowice oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Dyrektor Michał
Stawarski przedstawił informację na temat możliwości finansowania
wspólnych projektów polsko-słowackich w okresie 2021-2027.
Pani Dominika Długosz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie omówiła znaczenie zabytków jako elementów dziedzictwa kulturowego człowieka oraz wskazała działania podejmowane w celu ich ochrony. Pani Aneta Sara-Pater z Urzędu Gminy Jodłownik, pan Marek Gabzdyl z Urzędu Gminy Miasta Dobczyce oraz Wójt Gminy Raciechowice Wacław Żarski w swoich prezentacjach podkreślali znaczenie przydrożnych kapliczek dla mieszkańców i turystów. Cieszymy się, że wiele z zaprezentowanych kapliczek zostało wyremontowanych i odnowionych dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”.
Burmistrz Miasta
Limanowa Władysław Bieda przybliżył uczestnikom konferencji efekty
mikroprojektów zrealizowanych ze słowackim miastem partnerskim Dolny Kubin oraz
planowane działania na rzecz rozwoju Ziemi Limanowskiej. Natomiast Wójt Gminy
Jodłownik przedstawił informację o planowanym kierunku rozwoju Gminy Jodłownik
i okolic.
Zaprezentowane podczas konferencji mikroprojekty realizowane były w ramach
projektu parasolowego pt. „Łączy nas natura i kultura” zarządzanego przez
Związek Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej
Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem odbędą się w dniu 12 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu ul. Sobieskiego 2.
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Tomaszem Magierskim odbędą się w dniu 6 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.
Po kilku latach przerwy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Republiki Słowackiej wznowiły rozmowy na temat dalszego rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską i Słowacją.
Podczas XXIX Kongresu Związku Euroregionu „Tatry”, który odbył się w dniu 21 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej Nowym Targu, do grona członków Związku przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.
W dniu 21 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbędzie się XXIX Kongres Związku Euroregion "Tatry".