Wernizaż wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld laureatki Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora
W dniu 31 maja 2022 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld – laureatki Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
Pani Sylwia jest bardzo utalentowaną nowotarżanką. Jej twórczość malarska przedstawia osobiste przeżycia wewnętrzne. Na obrazach dominują postacie z szeroko otwartymi oczyma, fantastyczne stwory, figury. To świat nierzeczywisty, który tylko z pozoru może wydawać się bajkowy. Jak sama mówi, twórczość pełni w jej życiu bardzo ważna rolę, ponieważ jest sposobem na wyrażanie własnego ”ja”. Stąd najwięcej prac powstało w okresach psychotycznych. Laureatka wydała dwa tomiki poezji, a także opowiadania Żyletka, piwo i tabletka oraz Rozważania okołoschizofreniczne. Na co dzień pani Sylwia jest Asystentem zdrowienia w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dosrosłych w Nowym Targu, gdzie wspiera osoby w kryzysie psychicznym oraz ich bliskich.
W wyjątkowy nastrój wydarzenia wprowadził gości piękną grą na pianinie Pan Grzegorz Płonka z Murzasihla. Pomimo wady słuchu jest niezwykle utalentowanym muzykiem. Jego pasję doceniło jury I Międzynawowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” w 2015 r. , które przyznało muzykowi pierwsze miejsce. Pan Grzegorz Płonka jest również bohaterem filmu pt. „Sonata” w reż. Bartosza Blaszke.
Przemiłą
niespodzianką był występ aktorów z Teatru EXIT z Krakowa, którzy recytowali wiersze
napisane przez Panią Sylwię Mensfeld. Misją Teatru EXIT jest aktywizacja osób z
niepełnosprawnościami. Założycielem i reżyserem Teatru EXIT jest Pan Maciej
Sikorski. Publiczność nie szczędziła
braw za tak wzruszający występ.
Dyrektor Michał Stawarski złożył serdeczne podziękowania Panu dr Maciejowi Jachymiakowi oraz Panu Maciejowi Bobrowi za użyczenie prac laureatki na wystawę, która do końca czerwca będzie prezentowana w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu. Szczególne podziękowania skierował również do Pani Anny Ozorowskiej za aranżację wystawy oraz Pana Marcina Ozorowskiego za opracowanie graficzne zaproszeń, plakatów i katalogu wystawy.
Na wernisaż licznie przybyli goście: Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki, Maciej Bóbr opiekun kolekcji prac plastycznych pacjentów Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, Przewodniczący jury Antoni Nowak, dr hab. Anna Mlekodaj, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu Andrzej Lichosyt, Wicewójt Gminy Poronin Maciej Dziubas, Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper, autorka wystawy Anna Ozorowska oraz autor opracowania graficznego katalogu wystawy Marcin Ozorowski, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zaskalu Marcin Jagła, przedstawiciele Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu dr Ewa Makieła i Ewa Piątkowska oraz Związku Podhalan w Nowym Targu Alozy Lichosyt. Wśród uczestników była również rodzina laureatki, znajomi i przyjaciele.
Patronat honorowy nad Triennale objęli:
×
Marszałkowi Województwa
Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu
×
Konsulowi Generalnemu
Republiki Słowackiej w Krakowie Tomaszowi Kaszajowi
×
Burmistrzowi Miasta
Nowego Targu – Grzegorzowi Watysze
×
Bankowi Spółdzielczemu
Ziem Górskich Karpatia
×
TVP 3 Kraków
×
Radio Kraków
×
Nowotarskiej Telewizji
Kablowej
×
Tygodnikowi
Podhalańskiemu.
Wystawa realizowana jest w ramach mikroprojektu pt. "Rola Euroregionu "Tatry" w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego"
współfinansowanego przez Unię Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.
Związek Euroregion „Tatry”, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu serdecznie zapraszają na konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbędzie się dnia 10 maja 2024 r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu , ul. Sobieskiego 2.