Nowa publikacja Związku Euroregion "Tatry"
Zapraszamy do zapoznania się z dwujęzycznym, polsko-słowackim katalogiem wystawy pokonkursowej w ramach internetowego konkursu fotograficznego pt. "Bogactwo kultur pogranicza polsko-słowackiego"
Wersję
elektroniczną publikacji zamieszczamy poniżej. Bezpłatne egzemplarze katalogu dostępne
są w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2
Fotografia
nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym,
na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje
zdjęcia, cokolwiek odczuwali.
Fotografia[1] jak mało która ze sztuk posiada zdolność utrwalania chwil naszego życia. Tych wszystkich, które stają się trwałym obrazem miejsc, portretów napotkanych ludzi, ich twarzy, przeżyć czy zachowań. Stanowią także magiczną rejestrację pięknych pejzaży, zachwycających budowli, cudów natury zapierających dech, a nadto są intrygującą dokumentacją codziennych zdarzeń. Po latach jednak, dzięki tym właśnie chwilom wybieramy się w podróż, w odległe lub bardzo bliskie zakątki naszego świata lub naszej pamięci. Wszystkie one wymagają od nas tylko jednego – wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość. Inaczej mówiąc serca i wyobraźni, bez których nie powstają rzeczy istotne dla historii, sztuki, kultury.
Fotografia[2] jest każdorazowo opowieścią. Opowieścią tych, którzy widzą więcej, bardziej i mocniej. Zawsze jednak dzięki ich odczuwaniu, stajemy się świadkami intrygujących narracji. I tak – przy pomocy kawałka zabarwionego papieru wychodzimy daleko poza ograniczenia samego kadru fotograficznej ramki. Czas zamiera, a my stajemy się odkrywcami prawd o ludzkich przeżyciach, ich fascynacjach, dokonaniach. Dzięki umiejętnościom ekspozycji, kompozycji i głębi ostrości, docieramy równocześnie do tajemnic ludzkiej natury. Poznajemy jej bogactwo, niejednokrotnie przekraczając niewidoczne granice poznania.
Fotografia[3], która zachwyca zapada nam głęboko w pamięci i inspiruje. Żyje. Odsłania nam, oglądającym świat przez nas niedostrzeżony, ulotny, niematerialny. I pewnie za to powinniśmy być wdzięczni wszystkim autorom, dzięki którym na nowo odczuwamy, dotykamy, przeżywamy.
Mikroprojekt pt. "Rola Euroregionu "Tatry" w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem odbędą się w dniu 12 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu ul. Sobieskiego 2.
Kolejny wieczór z filmem dokumentalnym Tomasza Magierskiego odbył się w dniu 6 czerwca 2023 r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry".
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Tomaszem Magierskim odbędą się w dniu 6 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.
Po kilku latach przerwy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Republiki Słowackiej wznowiły rozmowy na temat dalszego rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską i Słowacją.
Podczas XXIX Kongresu Związku Euroregionu „Tatry”, który odbył się w dniu 21 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej Nowym Targu, do grona członków Związku przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.