Zakończenie specjalistycznych szkoleń dla polskich i słowackich pracowników administracji samorządowej
W marcu 2021 r. zakończono realizację dwóch cykli szkoleń w ramach projektu pt. „Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 .
Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze względu na pademię szkolenia prowadzone były w formie on-line. Uczestnicy szkoleń poszerzyli swoją wiedzę o aktualne procedury prawne obowiązujące w Polsce i na Słowacji.
Cykl szkoleń składał się z następujących
modułów tematycznych:
Blok
techniczny
A.I) Prawo zamówień publicznych w Polsce i na Słowacji oraz wspólne,
transgraniczne zamówienia publiczne
A.II) Ochrona danych osobowych – praktyczne zastosowanie w
projektach
A.III) Pomoc publiczna – od definicji do praktyki
A.IV) Prawo i administracja w projektach transgranicznych PL-SK –
różnice prawne w Polsce i na Słowacji na przykładzie prawa budowlanego
Blok projektowy
B.I) Projekty w praktyce – przygotowanie projektów transgranicznych PL-SK
B.II) Rozliczanie projektów transgranicznych – kwalifikacja
wydatków, księgowość, sprawozdawczość
B.III) Dostępność w projektach i w praktyce
B.IV) Lider współpracy transgranicznej – teoria i praktyka
B.V) Zarządzanie we współpracy transgranicznej – systemy
zarządzania w organizacjach – warsztaty dla liderów współpracy transgranicznej.
Blok językowy
C.I) Komunikacja praktyczna –język słowacki
Dzięki przeprowadzonym szkoleniom przez Zespół Ekspertów Manager Pelczar Spółka Jawna oraz Agencję BTB Wania Manczewa – Wicik przełamane zostały bariery dotyczące znajomości i zrozumienia procedur związanych z realizacją transgranicznych „małych” i „dużych” projektów, co z pewnością ułatwi i usprawni wzajemne kontakty między partnerami z Polski i ze Słowacji realizującymi wspólne przedsięwzięcia. Zwiększy to skuteczność pracy administracji samorządowej i jakość polsko-słowackiej współpracy transgranicznej.
W dniu 6 czerwca 2022 r. Związek Euroregion „Tatry” zorganizował ostatnią już konferencję prezentującą wpływ zrealizowanych wspólnych polsko-słowackich projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na rozwój poszczególnych regionów.
Wystawa prezentowana jest w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2 do dnia 30 czerwca 2022 r. w godz. 8.00-15.00
Oddajemy w Państwa ręce katalog indywidualnej wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld z Nowego Targu, która została laureatką czwartej edycji konkonkursue twórczości artystów nieprofesjonalnych w ramach Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
W dniu 31 maja 2022 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mensfeld – laureatki Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
W dniu 20 maja 2022 r. gościliśmy w naszej siedzibie Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.