x
Strona główna > Projekty> Fundusz Małych Projektów > Pogranicze dawniej i dziś - działalność kulturalna wspierająca integrację mieszkańców

Pogranicze dawniej i dziś - działalność kulturalna wspierająca integrację mieszkańców

Mały projekt pt. „Pogranicze dawniej i dziś – działalność kulturalna wspierająca integrację mieszkańców”  realizowany jest w ramach Funduszu Małych Projektów programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 zarządzanego przez Samorządowy Kraj Żyliński.

Priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza 


Opis projektu


Euroregion „Tatry” od 30 lat rozwija i umacnia współpracę transgraniczną instytucji na polsko-słowackim pograniczu szczególnie poprzez realizację wspólnych projektów dofinansowanych z Funduszy Unijnych, w ramach których współpracuje wiele instytucji i samorządów pogranicza. Pomimo tych działań wciąż jest wiele instytucji/samorządów na polsko-słowackim pograniczu, które do tej pory nie współpracowały z partnerem po drugiej stronie granicy, nie realizowały wspólnych projektów i nie mają stałego partnera zagranicznego. Aby zmienić tą sytuację projekt będzie realizowany w partnerstwie z dużą instytucją kultury na Słowacji tj. Oravskim múzeum Pavla Országha Hviezdoslava . Dzięki temu poszerzy się obszar oddziaływania projektu, co będzie miało pozytywny wpływ na budowanie transgranicznych partnerstw pomiędzy instytucjami na pograniczu oraz na poprawę jakości życia mieszkańców tego obszaru. Działania te umożliwią wymianę dobrych praktyk oraz promocję współpracy. W projekcie zostały zaplanowane działania angażujące do współpracy wiele instytucji zarówno z polskiej jak i słowackiej strony granicy. 


Partner wiodący: Związek Euroregion "Tatry"

Partner projektu: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava 


Okres realizacji projektu: 01.12.2024 r. do 30.11.2025 r. 

Całkowite koszty kwalifikowalne projektu: 35 216,06 euro 

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) 28 172,84 euro


Cel główny


Wzmacnianie i stymulowanie współpracy instytucji pogranicza polsko-słowackiego oraz integracji społecznej mieszkańców po obu stronach granicy.


Cele szczegółowe


1. Wzrost zainteresowania grup docelowych sztuką naiwna i art. brut 

2. Upowszechnienie wiedzy wśród mieszkańców i turystów na temat kultury okresu XX-lecia międzywojennego na pograniczu polsko-słowackim 


Zadania


1. Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora 

2. Prezentacja kultury (strój, muzyka) na pograniczu polsko-słowackim w okresie 1918-1939

3. Piknik na zamku


Zdjęcie 1
strzałka wróć na górę