W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Przybyłych gości powitała Dyrektor Muzeum Orawskiego Pani Mária Jagneášková oraz Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki.
Partnerzy projektu plk. Mgr. Ľubomír Solák – Prezydent Komendy Głównej Policji oraz generał brygady Straży Granicznej Adam Jopek – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w swoich wystąpieniach poinformowali o zakresie działań podejmowanych przez funkcjonariuszy z Polski i ze Słowacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów pogranicza polsko-słowackiego.
Dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” Michał Stawarski przedstawił główne założenia projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”, który będzie realizowany wspólnie przez partnerów projektu tj.: Związek Euroregion „Tatry” jako Partnera Wiodącego, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej.
Łączna wartość projektu wynosi blisko 500 tys. euro, a dofinansowanie z EFRR stanowi ponad 400 tys euro.
Głównym założeniem projektu jest wzmocnienie zdolności instytucjonalnej służb granicznych i samorządów w zakresie reagowania na działania niebezpieczne dla środowiska.
W ramach projektu jednostki policji i straży granicznej z Polski i ze Słowacji zostaną doposażone w specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa pogranicza polsko-słowackiego. Z wykorzystaniem zakupionego sprzętu odbędą się wspólne szkolenia, ćwiczenia i warsztaty funkcjonariuszy z pogranicza polsko-słowackiego w zakresie przeciwdziałania przewozowi przez granicę w sposób nielegalny odpadów i materiałów niebezpiecznych.
Związek Euroregion „Tatry” zorganizuje konferencje i seminaria dla samorządów z obu stron granicy w zakresie reagowania na działania szkodzące środowisku. Zostanie opracowana przez ekspertów analiza dotycząca gospodarki odpadami na polsko-słowackim pograniczu, której wyniki będą przedstawione podczas wspólnego polsko-słowackiego seminarium.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.