Wizyta studyjna przedstawicieli samorządów z polsko-słowackiego pogranicza
Związek Euroregion "Tatry" zorganizował w dniu 12 września 2019 r. wizytę studyjną dla przedstawicieli samorządów pogranicza polsko - słowackiego.
Związek Euroregion "Tatry" zorganizował w dniu 12 września 2019 r. wizytę studyjną dla przedstawicieli samorządów pogranicza polsko – słowackiego, której celem była prezentacja dostępności w projektach i praktyce.
Uczestnicy odwiedzili Tatrzańskie Lapidarium w Zakopanem zrealizowane przez Tatrzański Park Narodowy w ramach mikroprojektu dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.Lapidarium było realizowane ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz niewidomych. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą w sposób bezpieczny poruszać się po specjalnie w tym celu przygotowanych ścieżkach. Ekspozycje posiada napisy i informacje w języku Brailla. Ponadto dla osób niewidomych i słabowidzących, na stole z regulowaną wysokością, została przygotowana ekspozycja skał występujących w Tatrach. Odwiedzający mogą w ten sposób poprzez dotyk poznać różnorodność geologiczną Tatr.
Kolejnym miejscem na trasie wizyty studyjnej był Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr oraz ścieżka edukacyjna w Borze na Czerwonem, skąd uczestnicy podziwiali przepiękny widok na torfowiska wysokie, unikatową faunę i florę oraz panoramę Tatr.
W Dzianiszu –
miejscowości położonej na terenie Gminy Kościelisko- przedstawicieli samorządów
przywitał Wójt Gminy Roman Krupa i pani Agnieszka Grzegorczyk, która
przedstawiła informacje na temat mikroprojektu pt. „Szlakiem obiektów
sakralnych polsko-słowackiego pogranicza” zrealizowanego w ramach mikroprojektu
dofinansowanego z Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020 wspólnie z partnerem
słowackim – Miastem Twardoszyn. Uczestnicy wizyty obejrzeli odnowione i
wyremontowane kapliczki oraz dzwonnice.
Wizyta
studyjna została zrealizowana w ramach projektu pt. "Transgraniczne
Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" oraz przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego.
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 5 września 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.