Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry"
Projekt pt. „Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska- Słowacja 2014-2020; Oś priorytetowa: Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie.
Tytuł projektu: Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry”
Partner wiodący: Związek Euroregion „Tatry”
Partnerzy projektu:
× Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tatry z o.o. www.euwt-tatry.eu
× Združenie Euroregion Tatry www.euroregion-tatry.sk
Okres realizacji 01.05.2019 r. 30.09.2021 r.
Całkowite koszty kwalifikowalne projektu: 331 874,10 euro
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego [85%] 282 092,85 euro
Cele
Cel główny projektu: Poprawa jakości transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej na obszarze działalności Euroregionu "Tatry"
Cele szczegółowe
- Podniesienie specjalistycznych kwalifikacji pracowników administracji samorządowej Euroregionu Tatry
- Rozwijanie kompetencji zawodowych dot. dostępności projektów i działań dla osób niepełnosprawnych
Podstawowe informacje o projekcie
Projekt
pt. „Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” realizowany jest w
ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska- Słowacja
2014-2020; Oś priorytetowa: Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez
całe życie.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania o charakterze szkoleniowym, które poprzez podniesienie specjalistycznych kwalifikacji pracowników administracji samorządowej, ułatwią współpracę polskim i słowackim jednostkom samorządu terytorialnego przy realizacji wspólnych przedsięwzięć. Do osiągnięcia zakładanych celów projektu niezbędna jest wspólna realizacja przez Związek Euroregion „Tatry” (PW), Združenie Euroregión Tatry oraz EUWT TATRY następujących zadań merytorycznych :
- Utworzenie Transgranicznego Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.
- Przeprowadzenie cykli szkoleń dla pracowników administracji samorządowej w zakresie dostępność w projektach i praktyce, przygotowania i rozliczania projektów transgranicznych, szkolenie językowe, prawo i administracja – różnice pomiędzy Polska a Słowacją, pomoc publiczna, zamówienia publiczne, warsztaty dla liderów współpracy transgranicznej.
- Przeprowadzenie kursów e-learningowych dla pracowników samorządowych.
- Opracowanie internetowego słownika polsko-słowackiego ze specjalistycznym słownictwem i zwrotami niezbędnymi w pracy z projektami transgranicznymi.
- Wydanie poradnika dotyczącego języka specjalistycznego używanego w Polsce i na Słowacji oraz folderu zawierającego ważne wskazówki dla liderów współpracy transgranicznej.
- Realizacja dwóch wizyt studyjnych na obszarze Euroregionu „Tatry”, podczas których przedstawiciele samorządów podzielą się swymi doświadczeniami związanymi z dostępnością w projektach dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej oraz wykorzystaniem w praktyce tych udogodnień.
- Przystosowanie stron internetowych partnerów projektu dla osób z niepełnosprawnościami.
W projekcie
zaplanowano także działania z zakresu informacji i promocji.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa
Małopolskiego
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.
Związek Euroregion „Tatry”, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu serdecznie zapraszają na konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbędzie się dnia 10 maja 2024 r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu , ul. Sobieskiego 2.