Rozstrzygnięcie Konkursu o Nagrodę im. Petera Buriana
Dnia 26 czerwca 2013 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu o Nagrodę im. Petera Buriana dla najlepiej współpracujących samorządów - członków Euroregionu "Tatry" oraz instytucji działających na obszarze Euroregionu "Tatry".
Miło nam
poinformować, że podczas XIX Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion
„Tatry”, który odbył się 26 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej nastąpiło uroczyste
wręczenie Nagród im. Petera Buriana dla najlepiej współpracujących samorządów - członków Euroregionu "Tatry" oraz
instytucji działających na obszarze Euroregionu „Tatry”. Nagroda ma popularyzować polskie i słowackie samorządy – członków Euroregionu „Tatry” oraz instytucje działające na obszarze Euroregionu „Tatry”, których działalność i osiągnięte rezultaty mogą stanowić wzór do naśladowania dla innych oraz które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju polsko-słowackiej współpracy transgranicznej.
Patronem przyznanej po raz pierwszy nagrody został Peter Burian, zmarły w 2012 roku współzałożyciel
Euroregionu „Tatry”, długoletni przewodniczący słowackiej części
Euroregionu, pomysłodawca i realizator wielu transgranicznych
przedsięwzięć i wydarzeń, od początku zaangażowany w kształtowanie i
rozwój współpracy w ramach Euroregionu „Tatry”. Jego sylwetkę przypomniał film zaprezentowany uczestnikom uroczystości. Natomiast Honorowy Prezes Euroregionu „Tatry” i Przewodniczący Kapituły Konkursu Wendelin Haber przywołał słowa Petera Buriana wypowiedziane 22 lipca 2010 r. podczas konferencji z okazji jubileuszu 15-lecia Euroregionu „Tatry”, które doskonale oddają charakter partnerskiej współpracy na pograniczu polsko-słowackim i mogą stanowić motto Konkursu: W tym miejscu nie uda mi się wymienić wszystkich sukcesów, prezentowano je w materiałach informacyjnych naszego związku, we wszystkich sprawozdaniach rocznych zatwierdzanych podczas kongresów Euroregionu „Tatry”. Tworzą one wyjątkowy obraz współpracy samorządów na granicy słowacko-polskiej. Ten aspekt chciałbym szczególnie podkreślić. Sukces Euroregionu „Tatry” polega na tym, że jest to czysty model przenikania się inicjatyw różnych samorządów. Znajdują tu odzwierciedlenie i powielenie inicjatywy i wszystkie pozytywne cechy poszczególnych partnerów.
W pierwszej kategorii udział zgłosiło osiem par samorządów:
Gmina Jabłonka i Miasto Trstena
Miasto Limanowa i Miasto Dolny Kubin
Miasto Nowy Targ i Miasto Kieżmark
Gmina Łapsze Niżne i Obec Osturnia
Miasto i Gmina Szczawnica i Obec Lesnica
Miasto Zakopane i Miasto Wysokie Tatry
Miasto Zakopane i Miasto Poprad
Powiat Nowosądecki i Miasto Stara Lubovla
W drugiej kategorii udział zgłosiły dwie pary instytucji:
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Podtatranské osvetové stredisko Poprad
Tatrzański Park Narodowy i Muzeum w Kieżmarku
Kapituła Konkursu w składzie:
ze strony polskiej:
Wendelin Haber – Honorowy Prezes Euroregionu „Tatry”
Czesław Borowicz – Honorowy Członek Euroregionu „Tatry”
Bogusław Waksmundzki – Przewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry"
Antoni Nowak – Dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry”
ze strony słowackiej:
Oľga Marhuliková - Honorowy Członek Euroregionu „Tatry”
Milan Nevlazla – Honorowy Członek Euroregionu „Tatry”
Jan Pavlik – Przewodniczący Rady Združenia Region „Tatry”
Jana Majorová Garstková – Dyrektor biura Združenia Region “Tatry”
na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2013 r. w Kieżmarku, w tajnym głosowaniu wyłoniła większością głosów laureatów konkursu, którymi zostali:
w kategorii instytucje - Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Podtatranské osvetové stredisko w Popradzie
Laureaci Konkursu otrzymali statuetki autorstwa Marcina Ozorowskiego oraz dyplomy.
Uroczystość zakończyła prezentacja współpracy przygotowana i przedstawiona przez laureatów Konkursu oraz występ muzyków z zespołu Limanowianie.
Konkurs realizowany jest w ramach mikroprojektu pt. Partnerska współpraca transgraniczna Euroregionu "Tatry" współfinansowanego
przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej
Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 5 września 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.