Pierwszy etap Konkursu wiedzy na temat atrakcji przyrodniczych i kulturowych na Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr
Dnia 23.11.2017 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu odbyło się posiedzenie polsko-słowackiego jury Konkursu wiedzy na temat atrakcji przyrodniczych i kulturowych na Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr realizowanego w ramach mikroprojektu pt. „Walory kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Dnia
23.11.2017 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu odbyło się
posiedzenie polsko-słowackiego jury Konkursu wiedzy na temat atrakcji
przyrodniczych i kulturowych na historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku
wokół Tatr realizowanego w ramach mikroprojektu pt. „Walory kulturowe i
przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego przez Unię
Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja
2014-2020.
W pierwszym etapie konkursu uczestniczyło łącznie 134 uczniów z czterech szkół na terenie Podhala, Orawy, Spisza, Liptowa:
× Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Józefa Rajskiego Burmistrza Nowego Targu w Nowym Targu - 35 uczniów
×
Szkoła Podstawowa
Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Jabłonce – 35
uczniów
×
Základaná Škola Marie
Razusovej – Martakovej w Liptowskim Mikulaszu – 30 uczniów
×
Základaná Škola Dr.D.
Fischera w Kieżmarku – 34 uczniów
Uczestnicy Konkursu rozwiązywali test składający się z 30 pytań otwartych i zamkniętych. Zakres tematyczny szkolnego etapu konkursu obejmował zamieszczone w wydawnictwie Szlak wokół Tatr, przewodnik Czarny Dunajec 2015, informacje dotyczące Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza oraz miejscowości: Nowy Targ, Czarny Dunajec, Chochołów, Trzciana, Liptowski Mikulasz, Kieżmark i Spiska Biała.
Zgodnie z Regulaminem konkursu, do etapu finałowego jury zakwalifikowało po trzech uczniów z każdej szkoły, którzy otrzymali największą ilość punktów za test. Są to następujący uczniowie:
Szkoła Podstawowa nr 6 w Nowym Targu
×
Zuzanna
Udziela 43 pkt
×
Aleksandra
Kowalska 43 pkt
×
Roxana
Trzópek 32 pkt
Szkoła Podstawowa nr 1 w Jabłonce
×
Anna
Pukowska 40 pkt
×
Sylwia
Czerwień 40 pkt
×
Martyna
Kurant 40 pkt
Základaná Škola w Kieżmarku
×
Samuel
Sebeš 56 pkt
×
Alžbeta
Špesová 55 pkt
×
Michaela
Maňaková 51 pkt
Základaná Škola w
Liptowskim Mikulaszu
×
Jakub
Urban 54 pkt
×
Gregor
Maliňak 50 pkt
×
Juraj
Sýkora 50 pkt
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Tym, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego gratulujemy i zapraszamy na etap finałowy, który odbędzie się w dniu 4 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu ul. Sobieskiego 2.
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Tomaszem Magierskim odbędą się w dniu 6 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.
Po kilku latach przerwy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Republiki Słowackiej wznowiły rozmowy na temat dalszego rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską i Słowacją.
Podczas XXIX Kongresu Związku Euroregionu „Tatry”, który odbył się w dniu 21 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej Nowym Targu, do grona członków Związku przyjęto Województwo Małopolskie, Powiat Myślenicki i Gminę Zawoja.
W dniu 21 kwietnia 2023 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbędzie się XXIX Kongres Związku Euroregion "Tatry".