Komitet Monitorujący Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 zatwierdził kolejne projekty z zakresu ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza
Decyzję o wyborze do dofinansowania 13 projektów spośród ponad 80 złożonych podjął Komitet Monitorujący Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, który obradował w dniach 25-26 czerwca 2018 r. w Wiśle. Na realizację tych projektów Program przeznaczy blisko 24 mln euro.
Znane są już wyniki II naboru projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Decyzję o wyborze do dofinansowania 13 projektów spośród ponad 80 złożonych podjął Komitet Monitorujący Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, który obradował w dniach 25-26 czerwca 2018 r. w Wiśle. Na realizację tych projektów Program przeznaczy blisko 24 mln euro.
Wśród szczęśliwej "trzynastki" znalazł się projekt Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY dotyczący budowy III etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr oraz 3 projekty złożone przez członków Euroregionu "Tatry": Gminę Kościelisko (projekt pt. "Aktywna turystyka kluczem do rozwoju pogranicza"), Miasto i Gminę Uzdrowiskową Muszyna (projekt pt. "Nowy produkt turystyczny - odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 - Preszów-Muszyna-Mniszek nad Popradem") oraz Miasto Zakopane (projekt pt. "Zakopane - Miasto Wysokie Tatry tatrzańskie ścieżki rowerowe").
Cieszy nas fakt, że produktem, który łączy wszystkie dofinansowane projekty z obszarów położonych wokół Tatr jest markowy produkt turystyczny Euroregionu "Tatry" oraz polskich i słowackich samorządów - Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr. To bowiem nie tylko znany już mieszkańcom i turystom polsko-słowackiego pogranicza projekt dotyczący budowy III etapu Szlaku wokół Tatr, w ramach którego powstanie 26 km kolejnych tras narciarskich, rowerowych i biegowych biegnących wokół Tatr budowanych przez samorządy pogranicza polsko-słowackiego oraz liczne obiekty obsługi rowerzystów (odremontowana stacja kolejowa w Podczerwonem, spichlerze w Kacwinie, oaza wypoczynku nad jeziorem w Kacwinie, strefa relaksu w Nowym Targu, ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych). To także projekty komplementarne służące rozbudowie szlaków turystycznych na pograniczu nawiązujące do Szlaku wokół Tatr, które realizowane będą przez Gminę Kościelisko i Miasto Zakopane oraz projekt rozwoju tras europejskich EuroVelo 11, który na Spiszu łączy się z wybudowanymi już odcinkami Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.
Wszystkie te projekty i działania podejmowane przez samorządy
pogranicza polsko-słowackiego przy aktywnym zaangażowaniu Euroregionu
"Tatry" pozwalają budować niespotkany na skalę Polski i Słowacji
produkt turystyczny, który ma służyć mieszkańcom i turystom.
Więcej informacji o projekcie dotyczącym budowy III etapu Szlaku wokół
Tatr znajdą Państwo na stronie www.szlakwokoltatr.eu,
a szczegółowy opis pozostałych projektów, które otrzymały dofinansowanie
dostępny jest tutaj.
Uprzejmie informujemy, że Instytut Słowacki w Warszawie odwołał zaplanowany na dzien 29 czerwca 2023 r. pokaz filmu pt. "Wendelin Haber - ojciec Euroregionu "Tatry" oraz prezentację efektów polsko-słowackich mikroprojektów w ramach Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020.
Pokaz filmu odbędzie się w dniu 29 czerwca 2023 r. o godz. 17:30 w Instytucie Słowackim w Warszawie, ul. Krzywe Koło 12/14a.
Tym razem był to film pt. „303” przedstawiający historię trzech pilotów najsłynniejszej polskiej jednostki lotniczej z okresu II wojny światowej Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica i Johna Kenta, którzy zasłynęli w czasie Bitwy o Anglię w 1940 roku.
Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem odbędą się w dniu 12 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu ul. Sobieskiego 2.
Kolejny wieczór z filmem dokumentalnym Tomasza Magierskiego odbył się w dniu 6 czerwca 2023 r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry".