Forum Miast Euroregionu Tatry
W dniach 11-12 września 2017 r. w Hotelu Hviezdoslav w Kieżmarku odbyło się Forum Miast Euroregionu "Tatry".
Zdruzenie Euroregion Tatry w Kieżmarku, w partnerstwie ze Związkiem Euroregion „Tatry” w Nowym Targu zorganizowało w dniach 11-12 września 2017 r. Forum Miast Euroregionu „Tatry”. Forum odbyło się w Hotelu Hviezdoslav w Kieżmarku.
Poszczególne polskie i słowackie miasta-członkowie Euroregionu "Tatry" zaprezentowały walory kulturowe i przyrodnicze.
Forum Miast otworzył Jan Ferenčák przewodniczący Zdruznia Euroregion Tatry, jednocześnie burmistrz Kieżmarku i Bogusław Waksmundzki przewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry", urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego.
W Forum wzięli udział - Dušan Krištofík Ambasador Pełnomocny i nadzwyczajny Republiki Słowackiej w Warszawie, Štefan Bieľak - Przewodniczący Zgromadzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Tatry z o.o., Wendelin Haber - Honorowy Prezes Euroregionu "Tatry", Honorowi Członkowie Euroregionu "Tatry": Antoni Nowak, Milan Nevlazla, Oľga Marhulíková, Piotr Cebulski- Prezes Polsko – Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Marek Teper - Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciele samorządów pogranicza polsko-słowackiego.
Uczestnicy Forum mieli możliwość zapoznania się ze znanymi i mniej znanymi atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi występującymi na obszarze Euroregionu "Tatry". Zaprezentowane podczas Forum referaty będą opublikowane w specjalnym wydaniu rocznika Euroregionu "Tatry" Pogranicze Polsko-Słowackie, które ukaże się pod koniec roku.
Dzięki forum mogliśmy poznać atrakcje turystyczne miast Euroregionu "Tatry". Jesteśmy bardzo atrakcyjnym regionem Europy. Poprzez wzajemne poznanie
się możemy wypracować wspólne promowanie się na targach, w mediach. Mamy szeroką
ofertę dla różnorodnych odbiorców sztuki, aktywnego wypoczynku, miasta
pielgrzymkowe, festiwalowe. Spisz, Pieniny, Podhale, Orawa, Liptów, Ziemia
Nowosądecka i Limanowska to bardzo atrakcyjny region nie tylko naszych krajów,
ale także Europy. Bardzo bogata historia współpracy siedmiu kultur pozwoliła stworzyć wspaniałe historyczne dzieła sztuki, a otaczająca przyroda uzupełnia
jego atrakcyjność – mówi Bogusław
Waksmundzki.
Na przykładzie Forum Miast widać,
że musimy dążyć do wspólnego promowania i pozyskania turystów z Europy do regularnego
odwiedzania naszego pięknego zakątka Europy.
Forum zostało zorganizowane w
ramach mikroprojektu pn. „Walory kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego", współfinansowanego przez Unię
Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w
ramach Programu Współpracy Transgtanicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 5 września 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.