Atrakcje turystyczne w Euroregionie "Tatry": Podhale, Spisz, Orawa, Ziemia Sądecka
Oddajemy w Państwa ręce publikację promującą historyczno-kulturowe krainy po polskiej stronie Euroregionu "Tatry": Spisz, Orawę, Podhale i Ziemię Sądecką.
Polska część Euroregionu leży w województwie małopolskim, zajmuje powierzchnię 4 031,98 km², zamieszkuje go 505 660 osób. Symbolem Euroregionu i pogranicza są Tatry, najwyższe i najpiękniejsze góry Europy Środkowej. U stóp Tatr rozpościerają się krainy polsko-słowackiego pogranicza: Podhale, Ziemia Sądecka, Spisz i Orawa. Od stuleci ziemie te zasiedlali ludzie wytrwali i zaradni, którzy w niełatwych warunkach górskiej przyrody, w cieniu wysokich Tatr, zakładali osady, wsie, miasta i przez wieki wykształcili i stworzyli swoją niepowtarzalną kulturę i tradycję.
Obszar zajmowany przez Euroregion wyróżnia się niezwykłym bogactwem przyrody i krajobrazu, znajdują się tu 4 parki narodowe: Tatrzański, Gorczański, Pieniński i Babiogórski, parki krajobrazowe i liczne rezerwaty przyrody.
Ze strony polskiej Euroregion tworzy 30 jednostek samorządowych: trzy powiaty: nowosądecki, nowotarski i tatrzański; miasta: Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Targ, Zakopane; miasta i gminy: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz i Szczawnica oraz 15 gmin z powiatów członkowskich: Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Kościelisko, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Poronin, Raba Wyżna, Rytro, Spytkowice i Szaflary. Ponadto członkami Euroregionu są gminy: Uście Gorlickie z powiatu gorlickiego, Jodłownik z powiatu limanowskiego oraz Raciechowice i Tokarnia z powiatu myślenickiego.
Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013
W dniu 16.09.2024 r. w formie online odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 5 września 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
W dniu 18 lipca 2024 r. w sali rycerskiej Orawskiego Zamku na Słowacji została uroczyście podpisana Umowa partnerska na realizację projektu pt. „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Miło nam poinformować, że w dniu 15 lipca 2024 r. w siedzibie Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu nastąpiło uroczyste podpisanie Umowy partnerskiej na realizację projektu pt. „Circium i Słowacki Watykan. Ochrona i rewitalizacja zabytków sakralnych i miejsc wokół nich” w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
W dniu 10 maja 2024 r. Związek Euroregion „Tatry” wspólnie z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej TATRY z o.o. oraz Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu zorganizował konferencję pn. „Wiedza kluczem do bezpieczeństwa”, która odbyła się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry" w Nowym Targu.