resetpowiększdrukuj

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr

O Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr
O Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr
Projekt Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów przygranicznych. Kompletny projekt zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi.
Kalendarium działań Euroregionu "Tatry" dotyczących realizacji Szlaku wokół Tatr
Kalendarium działań Euroregionu "Tatry" dotyczących realizacji Szlaku wokół Tatr
Projekt "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" jako transgraniczne przedsięwzięcie zainicjował w 2004 roku Euroregion „Tatry” we współpracy z polskimi i słowackimi samorządami. Przez kilka lat trwały starania Euroregionu "Tatry" dotyczące przygotowania i rozpoczęcia realizacji tego przedsięwzięcia.
Projekt pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokoł Tatr w ramach PWT PL-SK 2007-2013
Projekt pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokoł Tatr w ramach PWT PL-SK 2007-2013
Projekt pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr zakłada realizację I etapu szlaku rowerowego łączącego Polskę ze Słowacją. Docelowo szlak ma okalać Tatry, prowadząc z Nowego Targu przez tereny historycznego rozwoju osadnictwa regionu Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa, położone po obu stronach Tatr. W ramach projektu do listopada 2015 r. powstanie w sumie 78,14 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnących przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w tym 35 km nieprzerwanego transgranicznego odcinka prowadzącego od Nowego Targu trasą dawnej linii kolejowej do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena, a także odcinki na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu, które w zimie będą mogły pełnić funkcję tras biegowych dla narciarzyAKTUALNOŚCI

Film promujący Szlak rowerowy wokół TatrFilm promujący Szlak rowerowy wokół Tatr
2015-09-29
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu promującego Szlak rowerowy wokół Tatr.
OTWARCIE HISTORYCZNO-KULTUROWO-PRZYRODNICZEGO SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATROTWARCIE HISTORYCZNO-KULTUROWO-PRZYRODNICZEGO SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR
2015-09-28
W dniu 27 września 2015 r. oficjalnie otwarto polską część "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr" - strategicznego transgranicznego projektu, którego inicjatorem był Związek Euroregion „Tatry”.
Polskie i słowackie przepisy dotyczące rowerzystówPolskie i słowackie przepisy dotyczące rowerzystów
2015-09-27
Korzystasz z tras rowerowych Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr? Lubisz jeździć na rowerze na trasie z Nowego Targu przez Zaskale, Rogoźnik, Czarny Dunajec, Chochołów, Suchą Horę, Hladovkę, Liesek do Trsteny? Poznaj polskie i słowackie przepisy dotyczące rowerzystów, a nic Cię nie zaskoczy!
WIELKIE OTWARCIE SZLAKU WOKÓŁ TATRWIELKIE OTWARCIE SZLAKU WOKÓŁ TATR
2015-09-16
Gmina Czarny Dunajec wraz z partnerami: Miastem Nowy Targ, Gminą Nowy Targ i Gminą Szaflary ma zaszczyt zaprosić w dniu 27.09.2015 r. na uroczyste otwarcie polskiej części transgranicznej ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
Rajd rowerowy z okazji otwarcia polskiej części Szlaku rowerowego wokół TatrRajd rowerowy z okazji otwarcia polskiej części Szlaku rowerowego wokół Tatr
2015-09-15
Z okazji uroczystego otwarcia polskiej części Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr w dniu 27.09.2015 r. zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w rajdzie rowerowym.
Pomiar natężenia ruchu rowerowego na Szlaku wokół TatrPomiar natężenia ruchu rowerowego na Szlaku wokół Tatr
2015-07-16
Od 15 lipca 2015 r. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY we współpracy z ekspertami ze Stowarzyszenia "Zielone Mazowsze" prowadzi pomiar ruchu rowerowego na głównej trasie polsko-słowackiej ścieżki rowerowej wykonanej w ramach I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr.
Informacja dla rowerzystówInformacja dla rowerzystów
2015-07-13
W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia prac i odbioru trasy rowerowej w Gminie Czarny Dunajec od miejscowości Stare Bystre do granicy państwa w Chochołowie w ramach projektu pn: „Historyczno – kulturowo - przyrodniczego szlaku wokół Tatr” przypominamy wszystkim rowerzystom korzystającym z tej trasy o konieczności zachowywania przepisów rowerowych obowiązujących w Polsce.
Dodatkowe miejsce rekreacyjne dla użytkowników Szlaku wokół TatrDodatkowe miejsce rekreacyjne dla użytkowników Szlaku wokół Tatr
2015-07-06
Przy wyremontowanym w ramach projektu dawnym moście kolejowym w Podczerwonem Gmina Czarny Dunajec wybuduje dodatkowe miejsce rekreacyjne tj. zadaszoną wiatę z miejscem na ognisko, ławkami i stojakami dla rowerów.
Parking dla użytkowników drogi rowerowej Szlaku wokół TatrParking dla użytkowników drogi rowerowej Szlaku wokół Tatr
2015-07-03
Przy Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu pomiędzy lodowiskiem, halą gimnastyczną i budynkiem szkoły powstał parking zrealizowany w ramach projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007- 2013.
Oznakowano ścieżkę rowerową na trasie chochołowsko-wierchowejOznakowano ścieżkę rowerową na trasie chochołowsko-wierchowej
2015-06-30
Gmina Czarny Dunajec zakończyła prace związane z oznakowaniem dla rowerzystów trasy chochołowsko-wierchowej. Trasa ta liczy blisko 12 km i prowadzi od głównej trasy Szlaku wokół Tatr w miejscowości Stare Bystre do Chochołowa.
Roboty budowlane na odcinku ścieżki rowerowej od granicy państwa do TrstenyRoboty budowlane na odcinku ścieżki rowerowej od granicy państwa do Trsteny
2015-06-30
Słowaccy partnerzy projektu – Obec Sucha Hora, Obec Hladovka, Obec Liesek i Miasto Trstena zakończyli roboty związane z układanie nawierzchni asfaltowej na całym odcinku ścieżki rowerowej od granicy z Polską, liczącym 14,5 km.
Powstaje kolejny odcinek trasy rowerowej w KieżmarkuPowstaje kolejny odcinek trasy rowerowej w Kieżmarku
2015-06-08
W dniu 01.06.2015 r. Miasto Kieżmark zawarło z wykonawcą inwestycji - firmą Cestné stavby Liptovský Mikuláš umowę na budowę ścieżki rowerowej na trasie Kieżmark - Huncovce z terminem wykonania od 01.06.2015 do 31.07.2015.
Trwają prace budowlane na Szlaku wokół Tatr w Gminie Czarny DunajecTrwają prace budowlane na Szlaku wokół Tatr w Gminie Czarny Dunajec
2015-06-04
Budowa trasy rowerowej na nasypie dawnej linii kolejowej w Gminie Czarny Dunajec od km 0+000 do km 11+742 dobiega końca.
Trzy nowe mosty na trasie rowerowej na SłowacjiTrzy nowe mosty na trasie rowerowej na Słowacji
2015-06-01
W Liesku, Suchej Horze i Trstenie zakończono prace przy obiektach mostowych znajdujących się na trasie rowerowej Szlaku wokół Tatr. Powstały 3 drewniane mosty
Promocja Szlaku wokół Tatr w TVP KrakówPromocja Szlaku wokół Tatr w TVP Kraków
2015-05-31
Na zaproszenie organizatorów XI edycji festynu „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom” w Rabkolandzie w dniu 31.05.2015 r. podczas jednej z transmisji w TVP Kraków zaprezentowano projekt pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”.
Miejsca postojowe dla rowerzystów na odcinku Sucha Hora-TrstenaMiejsca postojowe dla rowerzystów na odcinku Sucha Hora-Trstena
2015-05-29
Na ścieżce rowerowej budowanej przez słowackich partnerów od granicy z Polską w Chochołowie – Obec Sucha Hora, Obec Hladovka, Obec Liesek, Miasto Trstena powstało 6 miejsc postojowych dla rowerzystów.
Budowa dróg dojazdowych do głównej trasy Szlaku wokół Tatr na terenie Gminy Czarny DunajecBudowa dróg dojazdowych do głównej trasy Szlaku wokół Tatr na terenie Gminy Czarny Dunajec
2015-05-27
Trwa budowa dróg dojazdowych do głównej trasy „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr”, czyli popularnej ścieżki rowerowej. Drogi te zlokalizowane będą w Czarnym Dunajcu, Chochołowie i Podczerwonem.
Folder informacyjny o Szlaku wokół TatrFolder informacyjny o Szlaku wokół Tatr
2015-05-26
Związek Euroregion „Tatry” przygotował folder informacyjny o Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr i trasach rowerowych powstających w ramach I etapu tego projektu.
Trasa rowerowa we VrbovieTrasa rowerowa we Vrbovie
2015-05-12
Wszystkich rowerzystów udających się na Słowację zachęcamy do wizyty we Vrbovie. Można tam skorzystać z trasy rowerowej w ramach Szlaku wokół Tatr, wybudowanej jesienią 2014 roku. Liczy ona blisko 4,5 km i prowadzi do miasta Kieżmark.
Ścieżka rowerowa Kieżmark - ZlatnáŚcieżka rowerowa Kieżmark - Zlatná
2015-05-11
W listopadzie 2014 roku Miasto Kieżmark zakończyło budowę 3-kilometrowego odcinka Szlaku wokół Tatr prowadzącego leśną drogą w kierunku Zlatnej.
Obec Niżna wybuduje 825 metrów trasy rowerowejObec Niżna wybuduje 825 metrów trasy rowerowej
2015-04-30
Obec Nižná jako partner projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” uzyskała z Programu współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 dodatkowe środki na realizację działania dotyczącego budowy trasy rowerowej o długości 825 metrów.
Wiosna na rowerze na Szlaku wokół TatrWiosna na rowerze na Szlaku wokół Tatr
2015-04-28
Wraz z rozpoczynającym się na wiosnę sezonem rowerowym zachęcamy do korzystania z tras rowerowych na Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlaku wokół Tatr.
Zakaz wjazdu na teren budowy ścieżki rowerowejZakaz wjazdu na teren budowy ścieżki rowerowej
2015-04-22
Przypominamy, iż obowiązuje całkowity zakaz poruszania się po budowanej ścieżce rowerowej rowerzystów oraz quadów, motorów, ciągników i maszyn rolników. Jest to ciągle plac budowy, która nie została jeszcze zakończona.
Miasto Nowy Targ kontynuuje budowę kolejnych 11 km tras rowerowych w ramach Szlaku wokół TatrMiasto Nowy Targ kontynuuje budowę kolejnych 11 km tras rowerowych w ramach Szlaku wokół Tatr
2015-04-02
Decyzją Instytucji Zarządzającej Programem Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 z grudnia 2014 roku Miasto Nowy Targ włączyło do projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” budowę kolejnych odcinków tras rowerowych o łącznej długości 10,86 km z nawierzchnią asfaltowa lub żwirową.
Rozpoczyna się budowa parkingu w Czarnym DunajcuRozpoczyna się budowa parkingu w Czarnym Dunajcu
2015-03-18
11 marca 2015 r. zawarta została umowa pomiędzy Gminą Czarny Dunajec a firmą PROFEXIM sp.j. Halina Duda, Grażyna Duda z Krakowa. Przedmiotem umowy jest budowa ogólnodostępnego parkingu dla użytkowników tras rowerowych wybudowanych w ramach projektu pn. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” zlokalizowanego obok Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum przy ulicy Ojca Świętego Jana Pawła II w Czarnym Dunajcu.
W Liptowskim Mikulaszu powstaną 2 miejsca odpoczynku dla rowerzystówW Liptowskim Mikulaszu powstaną 2 miejsca odpoczynku dla rowerzystów
2015-02-11
Przy trasie rowerowej wybudowanej w 2014 roku w Liptowskim Mikulaszu w ramach projektu pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr” powstaną dwa zadaszone miejsca postojowe dla rowerzystów z ławkami, stojakami na rowery, tablicami informacyjnymi, koszami na śmieci i solarnym oświetleniem.
Trasy biegowe na Szlaku wokół TatrTrasy biegowe na Szlaku wokół Tatr
2015-02-02
Wszystkich pasjonatów narciarstwa biegowego zachęcamy do korzystania z tras na Szlaku wokół Tatr.
Zwiększenie zakresu projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr"Zwiększenie zakresu projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr"
2015-01-05
W dniu 30 grudnia 2014 roku Gmina Czarny Dunajec jako Partner Wiodący projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" podpisała aneks do umowy o dofinansowanie projektu. Na podstawie zgody Instytucji Zarządzającej okres realizacji projektu przedłużono do września 2015 roku oraz zwiększono zakres inwestycji o kolejne odcinki ścieżek rowerowych. Tym samym w ramach projektu powstanie 74,22 km ścieżek rowerowych, a wartość projektu zwiększyła się o 1.262.826,05 EUR, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) 1.073.402,14 EUR.
Uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej w Liptowskim MikulaszuUroczyste otwarcie ścieżki rowerowej w Liptowskim Mikulaszu
2014-12-15
W dniu 12 grudnia 2014 r. w Liptowskim Mikulaszu uroczyście otwarto kolejny odcinek ścieżki rowerowej tworzącej "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr". Miasto Liptowski Mikulasz, jeden z 13 partnerów projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013, wybudowało odcinek o długości 3,2 km od ronda przy hotelu Janosik do mostu na rzece Smrečianka.
Oznakowanie trasy rowerowej w Obec NiżnaOznakowanie trasy rowerowej w Obec Niżna
2014-12-05
Obec Nižná w listopadzie 2014 roku oznakowała trasę rowerowa o długości 825 metrów w ramach projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”.
Vrbov wybudował ścieżkę rowerową w ramach "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr"Vrbov wybudował ścieżkę rowerową w ramach "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr"
2014-11-28
Obec Vrbov, kolejny z 13 partnerów projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr", zakończyła realizację ścieżki rowerowej. Trasa z nawierzchnią asfaltową ma długość 4,4 km długości i łączy Vrbov z Kieżmarkiem.
Miasto Kieżmark zakończyło budowę swojego odcinka Szlaku wokół TatrMiasto Kieżmark zakończyło budowę swojego odcinka Szlaku wokół Tatr
2014-11-28
Miasto Kieżmark, jeden z partnerów projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" zakończyło realizację ścieżki rowerowej Kežmarok – Zlatná.
Realizacja dwóch kolejnych odcinków Szlaku wokół Tatr zakończonaRealizacja dwóch kolejnych odcinków Szlaku wokół Tatr zakończona
2014-10-25
W październiku 2014 roku Miasto Nowy Targ i Gmina Szaflary zakończyły realizację dwóch kolejnych odcinków "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół po stronie polskiej.
Pierwszy odcinek Szlaku wokół Tatr w Gminie Czarny Dunajec zakończonyPierwszy odcinek Szlaku wokół Tatr w Gminie Czarny Dunajec zakończony
2014-10-17
Gmina Czarny Dunajec zakończyła budowę pierwszego odcinka ścieżki rowerowej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" o długości 2 kilometrów.
Gmina Nowy Targ uroczyście otworzyła odcinek Szlaku wokół Tatr z Nowego Targu do RogoźnikaGmina Nowy Targ uroczyście otworzyła odcinek Szlaku wokół Tatr z Nowego Targu do Rogoźnika
2014-10-03
W dniu 29 września 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie odcinka ścieżki rowerowej łączącej Nowy Targ z Rogoźnikiem. Tym samym Gmina Nowy Targ jako pierwsza zrealizowała swój odcinek "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" - strategicznego projektu Euroregionu "Tatry".
Podpisano Umowę Partnerską na realizację projektu pt. "Szlak wokół Tatr"Podpisano Umowę Partnerską na realizację projektu pt. "Szlak wokół Tatr"
2014-07-10
W dniu 9 lipca 2014 r. w siedzibie Euroregionu "Tatry" partnerzy projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" podpisali Umowę Partnerską dotycząca realizacji tego projektu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.